Vyhřezlá ploténka je jednou z komplikací dlouhodobého selhávání páteře jako celku. Prakticky každý člověk, zejména po padesátce, trpí určitým stupněm bolesti zad. Vyhřezlá ploténka může být jednou z jejích příčin.

Páteř je složena z obratlů, které jsou uspořádány nad sebou do sloupce.

Mezi jednotlivými obratli se nachází chrupavčité destičky neboli

meziobratlové ploténky, které zajišťují pohyb celé páteře.

Ploténka se skládá z vazivového prstence a chrupavčitého rosolovitého jádra.

Věkem a celoživotním pohybem dochází k degeneraci vaziva, což může časem vést k prasknutí prstence a výhřezu jádra nebo jeho části směrem ven. Vzniklý výhřez pak utlačuje nervové kořeny, což způsobuje zpočátku bolest. Později může dojít i k ochrnutí.

Nejproblematičtější částí páteře je kříž - místo, kde se bederní páteř mění v křížovou. V 95 % případů dochází k výhřezu právě mezi 5. bederním a 1. křížovým obratlem nebo mezi 4. a 5. bederním obratlem.

Příčiny vzniku vyhřezlé ploténky

Výhřez ploténky obvykle vzniká jejím postupným opotřebením, oslabením a námahou, které je páteř celoživotně vystavena. Kromě těchto neodvratných procesů má na vznik vyhřezlé ploténky také vliv:

  • malá pohybová aktivita

  • neúměrná fyzická zátěž na páteř při práci

  • nadměrné a nevhodné sportování

Příznaky vyhřezlé ploténky

Při výhřezu ploténky dochází k vystřelující bolesti, která je vnímaná jako bodnutí do zad. Později se tato bolest mění v tupou a postupuje po zevní straně stehna do zadní strany lýtka a někdy až do horní nebo zevní části nohy. Bolest může být doprovázena pocity mravenčení nebo brnění. Často může mít člověk pocit znecitlivění postižené části těla.

Vyhřezlá ploténka se také projevuje silnou bolestí v bedrech při prudkém otočení, zvedání těžkých předmětů, při zakašlání, kýchnutí nebo zatlačení na stolici.

Způsoby ochrany páteře

Vzhledem ke skutečnosti, že u vyhřezlé ploténky hraje důležitou roli věk a přirozené opotřebení páteře, nelze stanovit jednoznačně účinné způsoby prevence. Lze však dodržovat určité zásady, díky nimž si budete svou páteř lépe chránit:

  • Buďte opatrní při zvedání těžkých předmětů ze země. Neohýbejte se v pase, ale spíše podřepněte a po uchopení předmětu si znovu stoupněte a narovnejte se.

  • Nezapomínejte na správné držení těla při chůzi, stání i sezení.

  • Věnujte se pravidelně pohybovým aktivitám. Vyhněte se ale nevhodnému a nadměrnému sportování.

  • Udržujte si ideální váhu. Nadváha vyvolává nadbytečnou zátěž pro páteř.

    Zvolte si kvalitní postel a židli, ze kterých vás nebolí záda.


 


 

Kontakt

Monika Průšová

monika@pilatescz.cz

Plzeň

+420.731533383

Vyhledávání

Neříkej, že nemůžeš, když nechceš. Protože brzy přijdou dnové, kdy to bude daleko horší – budeš pro změnu chtít a pak už nebudeš moci.

J.Werich

Pilates není o talentu, Pilates je o vůli. Já :-))

Produkty

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

Vytvořeno službou Webnode