Osteoporóza

Na otázku proč lidé středního věku tak snadno a opakovaně přicházejí k nejrůznějším zlomeninám, je odpověď nasnadě. Může za to onemocnění zvané osteoporóza. Tichý společník často po dlouhé roky, který dá o sobě vědět zpravidla až tehdy, když už napáchá příliš velké škody. Osteoporóza je onemocnění kostní tkáně, při němž dochází k postupné ztrátě zásob minerálních látek a tím k úbytku kostní hmoty.

Řídnutí kostí, jak je jinak osteoporóza nazývána, je zcela přirozeným důsledkem stárnutí. Asi po třicátém věku života ustává v kostech proces tvorby nové kostní hmoty a naopak ke zvýšení jejího odbourávání. Vlastnosti kosti se tak změní, jsou mnohem křehčí a náchylnější ke zlomení nebo jinému poškození. S touto skutečností se dá smířit, hlavně když si uvědomíme, že stáří s sebou přináší daleko horší věci. Problém však nastane, když k tomuto procesu dojde příliš rychle. Příčin tohoto nebezpečného jevu existuje hned několik. Na vině jsou:

  • hormonální změny v období menopauzy

  • porucha funkce příštítných tělísek

  • cukrovka

  • delší léčba kortikoidy

  • dlouhodobý nedostatek pohybu a fyzické zátěže

Vedle těchto faktorů jsou tu další, které cíleně ovlivňovat dokážeme. Mezi ně patří především:

  • nadměrné pití alkoholu

  • kouření cigaret

  • nedostatečný přísun vápníku, bílkovin a vitaminů C, D a K do organismu

Jak už bylo naznačeno, nejohroženější skupinou jsou ženy asi po 45. roku, které buď již menopauzou předčasně prošly, nebo jí teprve procházejí. Uvádí se, že osteoporózou onemocní jedna žena ze tří a počet mužů trpících touto nepříjemnou a nebezpečnou nemocí stoupá také. Nebezpečnou proto, že ke zlomenině může dojít skutečně velmi lehce. Postačí k tomu jen minimální náraz, prudký pohyb. Osteoporóza se může projevit zlomeninou vlastně na jakékoli kosti, ale největší riziko nese krček stehenní kosti, zápěstí nebo těla obratlů. Někdy se jedná jen o drobné zlomeniny, které jen tak pobolívají.

Nevýhodou v souvislosti s osteoporózou je fakt, že se poměrně obtížně diagnostikuje a snadno se dá zaměnit za jiný zdravotní problém. Osteoporóza je kombinací několika jevů a potíží, jež se nemusí objevovat najednou, a proto je často včasná léčba zanedbána a pacienti tak přicházejí o možnost zpomalit tento progresivní proces.

Jestliže patříte do ohrožené skupiny nebo máte pocit, že byste mohli být ohroženi, neváhejte a ihned navštivte lékaře. Stejně jako vyšetření prsu či prostaty u mužů je odhalení osteoporózy včas velmi důležité. Zobrazením struktury kosti, nejčastěji pomocí rentgenové absorpční fotometrie nebo denzitometrie, lze stanovit hustotu kostní hmoty a na základě toho předpokládat vznik zlomeniny.


 

Kontakt

Monika Průšová

monika@pilatescz.cz

Plzeň

+420.731533383

Vyhledávání

Neříkej, že nemůžeš, když nechceš. Protože brzy přijdou dnové, kdy to bude daleko horší – budeš pro změnu chtít a pak už nebudeš moci.

J.Werich

Pilates není o talentu, Pilates je o vůli. Já :-))

Produkty

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

Vytvořeno službou Webnode