Bolesti bederní páteře

Bolesti v bederní oblasti zad jsou spolu s problémy s krční páteří jedny z nejčastějších, které nás mohou potkat. Bederní páteř je takovým úsekem páteře, jenž umožňuje přenos pohybu z dolních končetin na trup. Aby se tak dělo správně, je nutná přítomnost velkého počtu svalů a nervových zakončení. Proto je bolest bederní páteře většinou provázena také silnými bolestmi vystřelujícími do dolních končetin, ale i do dalších přilehlých oblastí, především do hýždí, boků nebo slabin.

Obecně by se dalo říci, že je to nejvíce namáhaná část páteře. Odráží se na ní všechny negativa, jichž se na našem pohybovém systému dopouštíme. Největší škody napáchá zejména špatné držení těla, nepřiměřené zatěžování, nevyjímaje nadváhu. Bolest bederní páteře má dále zásadní příčinu v mechanickém poškození. Vlivem blokád páteřních kloubů nebo opotřebováním a následným poškozením meziobratlových destiček se nám také dostane úporných bolestí. Není však pravidlem, že bolest bederní páteře musí nutně znamenat problém právě jen v daném místě bolesti. Měli bychom si zvyknout přemýšlet o zdravotních potížích v souvislostech a vždy si uvědomit, že je poměrně běžné, když má určité onemocnění zcela jiné projevy, než bychom mohli čekat. Nezřídka za bolest zad může také onemocnění některých vnitřních orgánů, v našem případě hlavně ledvin.

Jestli jste někdy zažili nesmírné bolesti v oblasti bederní páteře tak, že jste se nemohli předklonit ani narovnat, cítili jste se nesmírně unavení a bolaví, pak již jistě víte, že na vině byl tzv. bederní ústřel, neboli lumbago. Houser, jak se této nejčastější blokaci bederní páteře lidově říká, není ničím neznámým a člověka trápí jistě již stovky let. K výše jmenovaným projevům bolesti bederní páteře přiřaďme ještě ztuhlost, bolesti při dýchání a přirozeně neschopnost pohybu do stran.

Bederní páteř těsně sousedí s páteří křížovou, a proto se bolest bederní páteře často označuje za bolest v kříži. Postižený totiž těžko rozezná, kde přesně se bolest rozpíná, a většinou to ani správné diagnóze nevadí.

Bolest v kříži můžeme lokalizovat do nejnižšího úseku bederní páteře, a proto s ní téměř ve všem souvisí. Výjimkou může být postižení kyčelních kloubů či kostrče, které mohou snadno vyvolat bolest v kříži. Ženy také mohou trpět bolestmi zad při různých gynekologických problémech. Úplně nejčastější je ovšem bolest v kříži v těhotenství, zapříčiněná přirozenými změnami v těle matky.

K bolestem zad, nejčastěji se projevujícími v bederní krajině, může notně přispět také celkový psychický a fyzický stav. Než přistoupíme k léčbě zad, zamysleme se, jestli se nejedná jen o akutní stavy vyvolané následujícími jevy:

  • stres, deprese

  • špatné počasí, chlad

  • nedostatek pohybové aktivity

  • infekce

  • hormonální změny (menstruace, menopauza)


 

Kontakt

Monika Průšová

monika@pilatescz.cz

Plzeň

+420.731533383

Vyhledávání

Neříkej, že nemůžeš, když nechceš. Protože brzy přijdou dnové, kdy to bude daleko horší – budeš pro změnu chtít a pak už nebudeš moci.

J.Werich

Pilates není o talentu, Pilates je o vůli. Já :-))

Produkty

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

Vytvořeno službou Webnode