Svaly dna pánevního

Svaly dna pánevního patří funkčně na jedné straně k souboru svalů hráze (musculi perinei) – vyvinuly se v souvislosti s orgány, na druhé straně ke kosternímu svalstvu, z něhož vznikly a s nímž mají některé společné funkce a souhyby.

Dno pánevní (diaphragma pelvis)

Dno pánevní má tvar mělké nálevky, která začíná na stěnách malé pánve a sbíhá se kaudálně k průchodu konečníku, před kterým je průchod trubice močové a u ženy za trubicí močovou průchod pochvy.

Nachází se kraniálně od svalů hráze, ve východu pánevním. Svaly dna pánevního jsou přestavěné svaly kaudálního (ocasního) oddílu páteře, jejich přestavba je přímým důsledkem vzpřímení postavy člověka.

Ženy: U žen je pánevní dno během plodného období zásobováno estrogenem. Po přechodu ochrana končí a ženy musejí být aktivnější, aby si toto svalstvo udržely pevné.
Muži: U mužů je v mnoha ohledech pánevní dno pevnější. Pánevní vchod je užší, statika tím pádem lepší, vrstva svalů tlustší a struktura pevnější. Proto mají v mládí problémy zřídka. Aby to tak bylo i nadále navzdory snižující se produkci hormonů, mělo by být i pro muže velmi důležité, uvědomit si včas své pánevní dno a zařadit trénink těchto svalů do všedního dne.

Kontakt

Monika Průšová

monika@pilatescz.cz

Plzeň

+420.731533383

Vyhledávání

Neříkej, že nemůžeš, když nechceš. Protože brzy přijdou dnové, kdy to bude daleko horší – budeš pro změnu chtít a pak už nebudeš moci.

J.Werich

Pilates není o talentu, Pilates je o vůli. Já :-))

Produkty

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

Vytvořeno službou Webnode