Bolesti páteře

Naše páteř tvoří pevný, ale ohebný a pohyblivý celek, který je rozdělen do několika oblastí, jimiž jsou krční, hrudní, bederní a křížová páteř. Každá z nich má určitý počet obratlů, dohromady 32 až 33, spojených klouby, vazy a meziobratlovými ploténkami. Bolest páteře je pak lokalizována zpravidla do jedné z nich, přičemž velmi často jde o bolest páteře v krční nebo bederní oblasti zad, které jsou přirozeně vystavovány největšímu zatěžování. Bolest přichází náhle, zejména po prudkém pohybu, po němž je těžké vrátit se do původní polohy nebo být schopen vůbec nějakého dalšího pohybu. Mezi akutní problémy s páteří se nejčastěji řadí:

  • lumbago, lidově řečeno houser

  • blok krční páteře, tzv. ústřel

Ač je to s podivem, naše páteř není ve skutečnosti nejideálněji uzpůsobena vzpřímené poloze. Především postavení některých kostí a plotének v páteři způsobuje řadu potíží. Za to, že můžeme chodit po dvou a dívat se na svět shora, platíme vysokou daň, lépe řečeno, platí ji sama naše páteř. Páteř jako orgán má jednu z nejkomplexnějších a nejobtížnějších funkcí a lidé s ní víceméně hazardují. Bohužel spousta z nich si to uvědomí teprve tehdy, až začne skutečně bolet, a to už je většinou pozdě.

Pokud už k bolestem dojde, je nejrozumnější zachovat klidový režim a zůstat v teple. Lékař dále rozhodne, jaká je ve vašem případě nejvhodnější léčba. Zda zůstat u klasických léčiv, fyzioterapie a často nasazované termoterapie, magnetoterapie, elektroléčby a masáží, nebo vyzkoušet jednu z dnes už velmi oblíbených terapií spočívajících na východních tradicích a znalostech starých tisíce let. Jiné doporučení bude mít pravděpodobně lékař, když u vás zjistí například výhřez ploténky. Zde se už bez chirurgického zákroku zpravidla neobejdete.

Bolest páteře je ovlivněna mnoha faktory. Za většinou potíží s bolestí páteře však nestojí nikdo jiný než člověk sám. Především jeho životní styl, nesprávné návyky každodenního života, stereotypy a v neposlední řadě také problém, s nímž zápasí obrovský počet lidí, kterým je nadváha. Není divu, že se právě bolest páteře stala nejčastěji udávaným důvodem pracovní neschopnosti a je v současnosti mnohem frekventovanější než podobně nepříjemná bolest hlavy. Díky této skutečnosti se bolestem páteře věnuje mnohem více pozornosti než dříve. Zdá se, jako by lidé nedoceňovali obtížnou funkci páteře a neuváženě zkouší, kolik vydrží. Přitom by z velké části stačilo, kdybychom do svého dne zařadili trochu více pohybu a změnili přístup k vlastnímu tělu jako první krok prevence před bolestí, které bychom se tak mohli ušetřit.

 


 


 

Kontakt

Monika Průšová

monika@pilatescz.cz

Plzeň

+420.731533383

Vyhledávání

Neříkej, že nemůžeš, když nechceš. Protože brzy přijdou dnové, kdy to bude daleko horší – budeš pro změnu chtít a pak už nebudeš moci.

J.Werich

Pilates není o talentu, Pilates je o vůli. Já :-))

Produkty

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

Vytvořeno službou Webnode